F-Bakım Kuruluşu

F Bakım Kuruluşumuz SHGM’den aldığı onay kapsamında aşağıda belirtilen sıcak hava balonlarına bakım hizmeti verebilmektedir.

 • Pasha Balloons
 • Cameron Balloons Ltd
 • Balóny Kubíček spol. s r.o.
 • Ultramagic, S.A.
 • Lindstrand Technologies Ltd.

Bakım, Onarım ve Yenileme İşlemleri

Sıcak hava balonu ve sıcak hava balonu komponentlerinin uçuş emniyetini/uçuşa elverişliliğini sağlamak üzere oluşturulan bakım programlarında yer alan bakım işlemleri aşağıda verilmiştir.

 • Yıllık Bakım: Kubbe, burner, sepet ve silindirlere uygulanacak olan kontrolleri içerir. Yıllık bakım, bir takvim yılında 100 saatlik uçuş süresinin doldurulamadığı durumlarda uygulanan bakım faaliyetidir.
 • 100 Saatlik Bakım: Kubbe, burner ve sepete uygulanacak olan kontrolleri içerir. 100 saatlik bakım, bir takvim yılı tamamlanmadan 100 saatlik uçuş süresinin gerçekleşmesi halinde uygulanan bakım faaliyetidir.
 • 10 Yıllık Bakım: Silindirlere uygulanacak olan kontrolleri içerir. 10 yıllık bakım, 10 takvim yılı tamamlanmadan yapılan dahili muayene ve basınç testlerini içeren bakım faaliyetidir.
 • Grab Testi: Kubbeye uygulanacak olan çekme/mukavemet testidir. Grab testi, kubbe uçuş saati sıcak hava balonu üreticisinin belirlediği uçuş saatini geçtikten sonra her bir takvim yılı veya belirli bir uçuş süresine ulaşıldığında (hangisi daha önce gerçekleşiyorsa) uygulanan bakım faaliyetidir.
 • Onarım: Sıcak Hava Balonu ve komponentleri üzerinde bakım programı kapsamında uygulanacak tamir işlemidir.
 • Yenileme: Uçuş emniyetini tehlikeye sokabilecek, yenilenmesi gereken herhangi bir parçanın yenisi ile değiştirilmesi işlemidir.

 

Hava Aracı Bakım Çıkış Sertifikası (CRS)

F Bakım Kuruluşumuzdan hizmet alan sıcak hava balonları için uygulanan bakım işlemleri sonrasında onaylayıcı personel (CS) tarafından bakım çıkış sertifikası düzenlenerek sıcak hava balonu servise verilmektedir.

Uçuş emniyetini tehlikeye sokacak herhangi bir uygunsuzluğun tespit edilmesi durumunda bakım çıkış sertifikası yayımlanamaz.

 

Komponent Bakım Çıkış Sertifikası (SHGM Form 1)

Sıcak hava balonu komponentleri (burner, sepet, yakıt silindiri) üzerinde onaylı bakım programları kapsamında yapılan her türlü bakım işlemi sonrasında Komponent Bakım Çıkış Sertifikası (SHGM Form 1) yayımlanmaktadır.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız